Yaz sinemasının kurucusu 18 yıl sonra projeden ayrılıyor, gösterilmeye devam edecek

Becayiş

New member
Pardubice yaz sineması bu yıl da gösterime girecek. Organizatörler zaten Temmuz ayı için bir program hazırladılar ve Pardubice ve çevresindeki insanların bir kez daha açık havada büyük ve özellikle ücretsiz film dozunu sabırsızlıkla bekleyebilecekleri çok açık.

Ama bir şey farklı olacak. Jan Motyčka artık sahada enerjik bir adım atmayacak. Yani, 2006 yılında henüz Tyršový sady'deyken projeye başlayan adam. “Bitirdim. Bu benim kişisel kararım. Başka çare olmadığını anladım. Sinemanın çalışmaya devam etmesini istiyorum ve bu artık bende işe yaramayacak” dedi Jan Motyčka.

Belediye binasında halkı rahatsız ettiğini uzun zamandır tekrarlıyordu. Bunun, projesinin geçen yıl belediyeden 300.000 dolarlık bir destek almamasından kaynaklandığını düşünüyor.

Motyčka, “Bu benim için kişisel olarak tasfiye ediciydi” dedi.

Ancak siyasetçiler farklı şekilde ilerleyemeyeceklerini söyleyerek kendilerini savunuyorlar. Ücretsiz gösterimin organizatörü, kamu parası kazanmak için gerekli olan tüm gerekli belgeleri zamanında teslim etmedi. Özellikle, borçsuz olduğunuzu kanıtlamakla ilgiliydi. Jan Motyčka Eylül ayının sonunda siyasetçilere yazdığı bir mektupta, “Gecikme için büyük bir özürle birlikte ilgili borçsuz statü sertifikasını da ekliyorum.” dedi.

Geçen yıl organizatör şehirden 300 bin kron tutarında bir sübvansiyonu kaybetti

Ama onun açısından bu geç bir pişmanlıktı. Meclis üyelerinden yalnızca ağustos sonuna kadar zamanı vardı. “Bay Motyčka'nın bunu kaçırmış olduğunu iddia edemeyiz. Son teslim tarihi uzun zaman önce doldu” dedi ANO'dan Belediye Başkanı Jan Nadrchal.

Yardımcısı ve parti arkadaşı Jiřina Klčová daha sonra bu katı karardan memnun olmadığını ekledi. “Şirketten belgeyi belgelemesini birkaç kez talep ettik. Toplantı tarihlerini teklif ettik, standartların üzerinde davrandık. Ne yazık ki hiçbir şey işe yaramadı” dedi ve konsey toplantısında Motyčka'nın sinemada sona ereceğini söyleyen politikacı.

“Bay Motyčka, hakları başka bir şirkete devretmeyi zaten kabul etti. Sinemanın işletilmesi için kendisine yıllık 300 bin kron tutarında sübvansiyon vermeye hazırız. İzleyiciler için temel hiçbir şey değişmemeli” dedi Klčová.

Ancak Motyčka sonunu çok zor getiriyor ve bu onun açısından kesinlikle kolay bir karar olmadı. “Bu sonuca vardı. Her şeye çok üzülüyorum ama hayatımın 20 yılını, bir sürü para ve enerjimi verdiğim projenin daha da devamına engel olduğumu fark ettim. Şimdilik sonumun nedenleri hakkında yorum yapmayacağım” diyen Motyčka, uzun süredir meslektaşı Tomáš Drechsler'in hâlâ sinemada kalacağını da sözlerine ekledi.

“Projelendirilmeye devam edecek. Hatta sinemanın ortak sahibi olacak yönetmen Miloslav Šmídmajer'in Pardubice'deki projektörle bizzat ilgilenmesi gerektiğine dair bana söz verildi. Bu beni çok mutlu ediyor. Gösterim 21 Haziran'da başlayacak” diye ekledi Motyčka.

Sinema alanıyla ilgilenen kayıtlı Zelená brána – Polabí derneğinin başkanı olan Pernštejn bira fabrikasının eski başkanı Leoš Kvapil de projede yer alıyor. İkinci şehir bölgesindeki Pavel Wonka köprüsünün yakınındaki bir çayırda yer almaktadır.

“Pazar günü sinemada cadıların yakılmasını organize ettik ve Messrs. Kvapil ve Drechsler ile her şeyi gayet iyi ayarladık. Muhtemelen sinemada da aynısı olacaktır. Onlara, kesin olarak ince ayarlanmış bir programa sahip olduklarında, onu bize göndermelerini ve bunu haber bülteninde basabilmemizi teklif ettik.” dedi Polabina'nın ikinci bölgesinin belediye başkanı ve belediye meclis üyesi Radek Hejný. ANO.