Chrudim daha fazla yer altı otoparkı istiyor, geliştirici de bir tane daha planlıyor

Becayiş

New member
On beş yıl önce, Chrudim geliştiricisi Milan Kušta, Chrudim'deki Resselova náměstí'deki Balusstráda alışveriş ve konut merkezinin altında 96 araçlık bir park makinesi açtı; bu makine, arabaları yeraltında karıştırıyor, onları asansörle hareket ettiriyor, onları “raflara” koyuyor ve daha sonra tekrar dışarı çıkarıyor. talep etmek.

“Ekonomik olarak karşılığını vermedi ama yer altı otoparkı karlı bir projenin parçasıydı. Buradaki otopark neredeyse dolu” dedi Chrudim'de yüzlerce daire inşa eden Kušta. Sorunun bazen sürücünün aracı frenlememesi ve aracın platformdan çıkmasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi. Sistem yıllar sonra da çöküyor.

“Teknolojiyi değiştirmek zorunda kalacağız, yaklaşık 15 milyon kronluk bir yatırım bekliyorum. Otoparkı daha yeni, daha güvenilir teknolojilere dayanarak yenileyeceğiz, yeniden inşayı birkaç yıllık bir süreye yaymayı planlıyoruz” dedi Kušta.

Chrudim'deki politikacılar yer altı otoparklarının arabalarla dolu sokaklar için en iyi çare olduğuna inanıyor. Ancak şehir tarafından Hotel Bohemia'da, U Stadion toplu konutunda veya Morav Garden'da planlanan yer altı otoparkı olsun, henüz hiçbir şey ortaya çıkmadı.

Park yerinin fiyatı sorun

“Yeraltı otoparkı inşaatını zorlamak zordur, bunun nedeni yer altı otoparkı ile yer üstü park yeri fiyatı arasındaki büyük orantısızlıktır. Chrudim belediye başkanı František Pilný (ANO), “Birisi yer altı park yeri için yüzbinlerce dolar ödemeden önce, kışlanın etrafında dolaşmayı ve çimlerin üzerine park etmeyi tercih eder” dedi.

Ve ayrıca başka sorunlar da var; insanlar kamuya açık bir tartışma sırasında U Stadion konut sitesinde yarı su altında park etmeyi reddettiler, yeşil konut alanına ek trafik çekilmesini istemediler. Hotel Bohemia'da özel bir yatırımcı tarafından vaat edilen yer altı otoparkının inşaatı, otelin yenilenmesi sırasında yapılan sübvansiyon dolandırıcılığı soruşturması nedeniyle durduruldu, bu da cezaların ertelenmesi ve Avrupa Birliği sübvansiyonunun kaybedilmesiyle sonuçlandı. Şehir iki yıl önce Moravá Bahçesi projesinden vazgeçmişti.

“Projenin hayata geçirilmesi bize 800 milyon dolara mal olacak. Dürüstçe kendimize şu soruyu sormalıyız: Bu projenin doğması mümkün mü?” o dönemde Chrudim Belediye Başkan Yardımcısı Petr Lichtenberg (Chrudimáci) demişti.

Ve böylece sonunda Milan Kušta bir kez daha yeraltında başka bir büyük otopark hazırlıyor. Na Rozhledné konut sitesinde daire inşaatı öncesinde alan kazılacak ve 87 araçlık otopark inşa edilecek.

Pilný, “Yeraltı otoparkı harika bir çözüm, kesinlikle bundan yanayım” dedi. Kušta, “Bunun Chrudim büyüklüğündeki bir ilçe kasabası için benzersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ona göre, ilgili taraflar tek bir yer için “yüzbinlerce krondan az” ödeyecek. Yüzeye 35 kişilik ek bir otopark yapılması konusunda belediyeyle anlaştı. Yerel sakinler planı beğenmiyor, birçok kişinin otoparkta yer satın almayacağından ve arabalarını yüzeyde bırakacağından korkuyor. Ve park etme durumu önemli ölçüde daha da kötüleşecek.

Gerçek şu ki Kušta dairenin satışını yeni sahiplerinin park yeri satın alması şartına bağlamıyor. Yeni daire sahiplerine satışı yapılamayan stantlar diğer ilgililerin beğenisine sunulacak. Planlanan otoparkın güzelliğindeki kusur, komşu Průmyslova Caddesi'nden yeraltına girişin olmaması, ancak buraya giden yolun toplu konut içinden geçmesidir.

Şu anda belediye Chrudim'de yer altı otoparkı inşa etmeye nihayet yaklaştı. İkincisi, şimdi yeniden inşa edilen spor salonunun yanına, 60'ı yer altında olacak, yaklaşık 180 araçlık bir otopark inşa etmek istiyor.

“Yeraltına araç asansörüyle hizmet verilecek, halka açık otopark için uygun bir yer olmayacak. Bu nedenle, şehir merkezinde örneğin çatı katı uzantısı şeklinde yeni apartmanlar inşa etmek isteyen ancak şehir merkezinde uygun bir park alanı bulma imkanı olmayan kişilere bu park yerlerini sunabileceğimizi düşünüyorum.” dedi. Pilný.